KÖPEKLERDE DİŞ HASTALIKLARI VE DİŞ BAKIMI


Evlerimizi bizlerle paylaşmaya başlayan köpeklerimiz aynı zamanda bizlerin yemek alışkanlıklarımızı da paylaşmaya başlamışlardır. Oysa bu köpeklerin doğal beslenme alışkanlıklarını bozmuş ve bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiştir.Bu problemlerden en yaygın olarak diş ve diş eti hastalıkları, bunların sonucunda gelişen problemlerdir.

Bu sorunlar daha çok ev yemeği ile beslenen,yumuşak gıdalar tüketen köpeklerde gözlenir.Dişin diş eti ile birleştiği yerde dar bir oluk vardır. Yumaşakve yarı katı gıdalar zamanla bu olukta toplanır ve "plak" dediğimiz mikro organizmaların üremesine uygun bir ortam oluşturur. Bu plak,diş etinin yapısını bozar ,diş etleri enfekte olur ve dişlerden ayrılır.Bu da bir süresonra dişlerin sallanıp düşmesine ya da çürümesine neden olur...

Çürüyen dişler şiddetli ağrıya ve yemek yemede güçlüğe neden olur. Ayrıca enfeksiyon çene kemiğine kadar ilerleyebilir.Ağız ve diş sağlığının bozulması özellikle mide ve bağırsak sistemini etkiler.Şiddetli gaz,gastirit,kusma,ishal ve sindirim problemlerini beraberinde getirir. Köpeğin ağzı kokar,bu koku hem sizi hemde çevrenizi rahatsız eder.

Diş ve Ağız Hastalıklarının Nedenleri :


En önemli neden beslenmedir.Evde hazırlanan yumuşak gıdaların sürekli olarak tüketilmesi...

Köpeğin yaşının ilerlemesi...

Diş ve ağız bakımının yapılmaması,köpeğin periyodik olarak Veteriner Hekimine götürülmemesi...

Bazı köpek ırkları diş problemlerine daha yatkındır.....

*Köpeğimi Diş ve Ağız Hastalıklarından Nasıl Koruyabiliriz?*

Kullanacağınız profesyonel bir kuru mama ile plak oluşumunun önüne geçmek mümkündür.

Köpeğinizin kemirebileceği hazır kemikler oluşan plakların kırılmasına yardımcı olur.

Köpeğinizin dişini fırçalamak pek çok sorunu çözebilir. Bunun için üretilen diş fırçalarını ya da çocuk diş fırçalarını bir miktar su,soda ve tuz kullanarak köpeğinizin dişini fırçalamada kullanabilirsiniz.

Oluşan plaklar için mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız .Hekiminizin yapacağı ağrısız bir temizlik işlemi ile plak sorununuzdan köpeğinizikurtarabilirsiniz..

Diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçmek için 2 yada 3 ayda bir köpeğinizi mutlaka Veteriner Hekiminize muayeneettiriniz. Hepinize köpeğinizlemutlu ve sağlıklı yaşam dileriz..

Vet. Hek. M. Türel GÜRCAN