MAMA SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


Tüm Veteriner Hekimler minik dostlarınızın beslenmesinde kuru mama tavsiye ederler.Bu hem minik dostunuzun sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını hem de ekonomik ve pratik anlamda sizleri uğraştırmayan bir beslenme şeklidir.Peki ama piyasada çok sayıda kuru mama var.Hangisini tercih etmeliyiz. İşte sizlere bu konuda birkaç ipucu..

1) Öncelikle "Super Premium" ya da "premium" mamaları tercih ediniz.Bu mamalar kaliteli protein kaynaklarından kaliteli vitaminlerden ve genellikle doğal antioksidanlardan üretilmiştir.

2) Veteriner Hekiminiz önermedikçe "light""senior","haiball formula" gibi mamaları seçerek siz vermeyiniz. Bu mamalar asitleyici ajanlar,aşırı lif ya da yetersiz yağ içerir kiuzun süreli kullanımda bazı sağlık problemleri doğurur...

3) Açık olarak satılan kuru mamaları asla satın alamayın.Bu mamaların son kullanma tarihinden ve içeriğinden emin olamazsınız.Bu mamalarda özellikle küf mantarları üreyebilir ve bakteriyel bulaşma olabilir.Satın alacağınız en sağlıksız mama markası ne olursa olsun açık mamalardır.

4)Aldığınız mamanın son kullanma tarihini mutlaka kontrol ediniz. Açık,yırtık ve delik ambalajlı mamaları kesinlikle satın almayınız....

5) Sentetik koruyucular yerine,E ve C vitamini gibi doğal koruyucular içeren mamaları tercih edin...

6) Eğer kediniz veya köpeğiniz veteriner hekim tavsiyesi ile

tedavisinin bir parçası olarak reçete ile satılan bir mama kullanıyorsa veteriner hekiminize danışmadan mamasını kesinlikle değiştirmeyiniz....

7) Mama satın alırken üretildiği ülkenin üretim standartlarına uygunluk ibresini arayın.Bir mama "AFCOO"ibresini taşıyorsa bumama daha güvenilirdir.

8) Mamanın içerik bölümünde protein kaynağı olarak "BY PRODUCTS" yada "MEAT AND BONE MEAL" ibaresi bulu-nan mamaları tercih etmeyiniz.Bu tip mamalar genelde insan tüketiminde kullanılmayan organ ve ya kemik artıklarından üretilir.

9)Aldığınız mamayı mutlaka koklayınız.ekşi veya rahatsız edici bir koku yada küf görürseniz değiştiriniz.

10) Kuru mamanızı serin ve kuru bir yerde ağzı kapaklı kutularda saklayınız.

11) Kuru mama değiştirirken 1/4 yeni mama ile 3/4 eski mamayı karıştırarak geçiş yapınız.


Son olarak köpeğinizin ve kedinizin sağlıklı,mutlu ve uzun yaşamasında beslenmenin önemi büyüktür. Kendi beslenmenize gösterdiğiniz özeni can dostlarınızada gösteriniz. Kuru mama dikkatli ve özenli seçildiğinde kedi ve ve köpeğiniz için en dengeli ve en ideal besindir.Hepinize küçük dostlarınızla mutlu ve sağlıklı günler dilerim..

 

Vet. Hek. M.Türel GÜRCAN