KAFES KUŞLARINDA TÜY DÖKÜLMESİ

VE TÜY YOLMA


Özellikle muhabbet kuşu ve papağan besleyenlerin en sık karşılaştıkları sorunların başında tüy problemleri gelir. Bu problem genellikle basit bir vitamin takviyesi ile düzeltilmeye çalışılır.Ancak genelde başarılı olmaz ve hem kuşunuzu hemde sizin canınızı fazlaca sıkar.Şimdi bu problemi olabildiğince geniş bir açıdan yaklaşarak çözüm önerileri sunacağız.

Kuşlar normal fizyolojileri gereği yılda 2-3 defa tüy değiştirir. Bu değişim ısı,ışık ve hormonların kontrolündedir. Bu dönemde beyaz pulcukların görülmesi normaldir. Yeni çıkantüylerin şaft kısmı koyu renkli ve serttir. Bunlar normaldir vetüy değişimi ile birlikte ortadan kalkar.

Tüylerde görülen başlıca problemler ;

*tüyde şekil buzuklukları

*renk bozuklukları

*yapısal anormallikler

*tüy kırıklıkları

*tüylerin genel ve lokal dökülmesi

*tüy yolmalarıdır....

Bu anormalliklerin pek çoğu beslenme yetersizliği ve beslenme hatalarına bağlıdır. Ayrıca metabolik, travma, hormonal ve enfeksiyon gibi nedenlerde tüy yapısındaki bozukluklara sebep olabilir.

İyi beslenmeyen kuşların tüyleri solgun ve mattır.Tüydeğişimi olmaz, tüyler kırıktır ve düzensizleşir. Tüyler yeniden çıkmaz.

Aşırı protein noksanlığı tüy kaybına yol açar.Sülfür içeren aminoasitlerden arginin ve lizin eksikliği belirgin tüy bozukluklarına neden olur. Diette kalsiyum,çinko selenyum, molibden, mangan,biyotin,pantonaik asit ve folik asitin yetersiz olması tüy yapısını ve değişimini etkiler. Lizin eksikliğinde mavi vekırmızı olması gereken tüyler sarı renkli,folik asit yetersizliğinde tüylerde renk kaybı olur. Amozon papağanı ve macaw`da anormal sarı renkli tüyler beslenme yetersizliği ve karaciğer hastalıklarını düşündürür. Özellikle kanat tüylerinde oluşan kanamalı iğremsi tüyler travmaya,polyamavirus vePBFD hastalığında oluşur.

Kuşun kendi tüyünü yolması infeksiyöz,metabolik,toksik,hormonal bozukluklar,tümoral oluşumlar tüy ve deri parazitleri ve davranış bozukluğu sebebi ile oluşabilir.Bu problem genelde davranış bozukluğu olarak değerlendirilir ve tedavi edilebilen pekçok sebeb gözden kaçırılabilir. Örneğin;

_Macawlar'da kozalaklı ağaçlara temas allerjik tüy dökülme_

sine neden olur.

_ Kremiolokoptes adlı akar (mikroskobik bir böcek) gaga ve göz etrafında bal peteği görünümünde dökülmeye neden olur.

_ Hipotroidizm de özellikle muhabbet kuşunda tüy dökülmesi ne neden olur.

_ Erkek kuşlar yuva yapmak için tüylerini yolabilirler.

_ Arsenik tüy yolmaya neden olur.

_ Kafes boyutlarının küçük olması,banyo imkanının olmaması tüy yolmaya neden olur.

_ Erişkin kuşlar genç kuşlarla bir anaya konulduklarında davranış bozukluğu olarak kendi tüylerini yolarlar.

_ Afrika gri papağanı,Macaw,Conret papağanı,Amazon papağanında psikolojik tüy yolma daha sık gözlenir. Kuşlar ilk olarak kanat, kuyruk sonra sırt ve göğüs bölgesi tüylerini yolarlar.

_ Psikolojik tüy yolmanın nedenleri alışkanlık,can sıkıntısı ,korku,sinirlilik ,yeni kafes arkadaşı,yeni oyuncak,eve başka bir hayvan alınması,kafes arkadaşının ölmesi ve diet değişikliğidir.

Hekiminizin yapacağı ayrıntılı muayeneve laboratuvar bulguları ışığında sorununuza çözüm aranmalıdır.Hekiminizin size önereceği ilaçlar ve tavsiyeler can sıkıcı bu problemin düzelmesine yardımcı olacaktır......

VETERİNER HEKİM

M.TÜREL GÜRCAN